Milé absolventky, milí absolventi, 

možná jste již zaznamenali náš nový projekt s názvem Hledá se lékař. 

Cílem projektu je upozornit na nedostatek lékařů a lékařek v České republice a zároveň motivovat studenty a studentky k tomu, aby si zvolili medicínu jako svůj studijní obor a budoucí povolání. 

Jak poznamenal pan děkan na tiskové konferenci minulou středu „Musíme říct, že nedostatek lékařů je velmi složitý problém a jeho řešení je ještě složitější.“ Nejde nám tedy o to, abychom touto kampaní vyřešili všechny jeho aspekty. Ale chceme zodpovědně přistoupit ke své roli. Nechceme pouze slepě navyšovat počty studentů a doufat v zázraky, chceme mladým studentkám a studentům podat pomocnou ruku. Aby ti, kteří váhají, jestli je pro ně medicína tím správným oborem, měli možnost získat více jistoty. Chceme, aby byli připraveni nejenom na krásy medicíny, ale i výzvy které s sebou nese studium a následné povolání. Aby sami pro sebe našli silnou vnitřní motivaci, která jim pomůže vypořádat se s nelehkými okamžiky, úspěšně dokončit studium a být dobrým lékařem/lékařkou a jednou snad také ambice měnit české zdravotnictví k lepšímu.  

I proto budeme v rámci projektu Hledá se lékař podnikat akce ve veřejném prostoru a nabízet spolupráci gymnáziím, abychom mohli jejich studentům přiblížit obor medicíny a sdílet s nimi zkušenosti našich studentů, absolventů i vyučujících. Nabídneme jim prohlídky fakulty, ukázky, odborné přednášky i méně formální setkání k zodpovídání dotazů a diskutování. 

Budeme velice rádi, pokud se k nám přidáte a s těmito aktivitami nám pomůžete. Ať už krátkým vzkazem, rozhovorem, sdílením Vaší zkušenosti nebo při společné návštěvě škol či ukázkou Vašeho pracoviště. Vaše příspěvky mohou pomoci nejenom uchazečkám a uchazečům, ale i našim studentkám a studentům. Pokud právě pracujete na nějakém zajímavém tématu, nebo máte zážitky a poznatky, které by pro ně mohli být inspirací, dobrou motivací, nebo i cenná zkušenost k vyvarování se problému, prosím podělte se. 

Pokud máte zájem hledat lékaře s námi, abyste jednou měli schopné a nadšené kolegy a nástupce, neváhejte nás kontaktovat na alumni@lfhk.cuni.cz. Rádi budeme hledat způsob, jak Vaše příspěvky sdílet, a maximálně se přizpůsobit Vašim možnostem.