Rok absolutoria: 2018
Obor: Všeobecné lékařství, Preventivní lékařství a Healthy Longevity Medicine
Aktuální pozice: Ústav preventivního lékařství LF HK, Váš praktik, Minus Age
„Nakonec u mě ale převládlo to, že lidské zdraví je největší hodnota, kterou v životě máme, a tak jsem se do zdravotnictví a k medicíně vrátil.“
Byl to Váš dětský sen stát se lékařem, nebo jste chtěl být něčím úplně jiným? Co Vás přimělo ke studiu medicíny?
Upřímně řečeno, já byl vždycky „divnej student“ medicíny. Bavila mě ekonomie, investice, řízení firem. Po medicíně jsem dokonce nakrátko odešel ze zdravotnictví úplně a věnoval se management consultingu, kde jsme radili velkým firmám při strategických rozhodnutích. Nakonec u mě ale převládlo to, že lidské zdraví je největší hodnota, kterou v životě máme, a tak jsem se do zdravotnictví a k medicíně vrátil, i když trochu netradiční cestou.
Jaké vzpomínky na studentská léta na hradecké lékařské fakultě Vám nejvíce utkvěly v paměti? Ať už se to týká samotného studia, nebo i věcí okolo, spolužáci, studentský život…
Mám jen ty nejkrásnější vzpomínky. Studium medicíny je náročné hlavně na vůli, píli a čas strávený učením. O to intenzivnější byly zážitky se spolužáky ve chvílích, kdy jsme se zrovna učit nemuseli.
Co bylo po studiu? Co Vás vedlo k tomu věnovat se právě preventivnímu a praktickému lékařství?
Moje pracovní cesta po skončení školy byla netradiční. Po odchodu z consultingu jsem nastoupil na Ph.D. na Ústav preventivního lékařství. Fascinován vědeckým pokrokem v oblasti výzkumu stárnutí jsem se začal snažit, abychom i my v Hradci Králové přispěli ke zpomalení, zastavení nebo ideálně i ke zvrácení procesu stárnutí. Mám radost, že to se nám podařilo a díky naším studiím jsme pomohli vytvořit některé biomarkery stárnutí nebo třeba zjistili, že ženy s psoriázou jsou biologicky starší než ženy zdravé. Biologický proces stárnutí je totiž nejhorší rizikový faktor, stokrát horší než třeba kouření nebo špatná strava. Když se nám podaří zpomalit stárnutí, můžeme prodloužit lidský život ve zdraví a oddálit tak vznik nemocí.
Kromě Ph.D. jsem se začal spolu s kolegou Dr. Janem Pavlem Novákem (také absolvent naší nejlepší LF v HK) věnovat projektu Váš praktik, který jsme společně založili a nyní vedeme 12 ordinací praktických lékařů v Praze, Středních Čechách, Hradci Králové a na Vysočině. Rádi pracujeme v týmu, a tak vytváříme mladý kolektiv lékařů, kteří ordinuji společně, pomáhají si a kladou důraz nejen na léčbu ale hlavně na prevenci nemocí.
Posledním projektem, kterému se věnuji, je Minus Age, přinášíme do Česka doplňky stravy úspěšné v celosvětových studií dlouhověkosti, které pomáhají zpomalovat rychlost stárnutí. Dává mi totiž smysl propojovat výzkum s praxí a pomáhat tak nejen teoreticky díky znalostem a studiím, ale i pomocí edukace.
Můžete nám trochu představit svoji práci? Jak vypadá Váš běžný pracovní den?
Pracuju. Hodně pracuju. Jsem workoholik a měl bych si to přiznat. 12 hodin denně, často včetně víkendů. Co mi pomáhá, je různorodost práce. Někdy učím studenty, jindy píšu vědecký článek, další den komunikuji s laboratoří v USA nebo ordinuji. Základ je, že práce musí člověka bavit.
Z toho, co jsem o Vás vyčetla, to na mě působí dojmem, že Vám není cizí svět podnikání, marketing, sociální sítě, oblast managementu… Jsou Vám tyto disciplíny blízké? Jakou roli by podle Vás měl hrát/hraje v medicíně byznys?
Byznys je hnacím motorem pokroku. Úspěšné firmy pohání naši ekonomiku, zvyšují životní úroveň a tím umožňují utrácet více peněz za výzkum nebo za zdraví našich občanů. Je třeba si ale dát pozor, aby byznys nebyl hnán jen poptávkou běžných lidí. Spousta firem nehledí na studie a na evidence-based medicínu a nabízí služby, které nejsou ověřené, nepomáhají ke zlepšení zdraví a jsou vytvořené jen za účelem vyššího zisku. Věřím, že takhle se byznys dělat nemá. Kdo podniká správně, poskytuje tu nejlepší službu, která doopravdy pomáhá a s tím pak přichází úspěch a zisk, ne naopak.
Měl byste nějakou praktickou radu ohledně dlouhověkosti pro své bývalé spolužáky, tj. kolegy lékaře?
Pro mé kolegy a bývalé spolužáky bych měl určitě radu, aby se na rozvoj nové oblasti medicíny – medicíny dlouhověkosti (Healthy Longevity Medicine) alespoň krátce podívali. Není žádný obor, který bude mít větší dopad na životy lidí v následujících 10 letech než právě tenhle.
Co se konkrétních rad týče, které se dají říct široké veřejnosti i bez konzultace, bude to určitě. Správně jíst (a ne moc), sportovat (aerobně i anaerobně), dostatečně spát, budovat sociální vazby, užívat doplňky stravy (vitamin D, od jistého věku i NMN, a další), trávit čas venku a dál pracovat na svém lepším já.
Zabýváte se něčím dalším, co byste chtěl zmínit? Na co jsme zapomněli? Co plánujete dál?
Snad jsem zmínil to nejdůležitější. Snažím se propojovat svět výzkumu s praxí. Přicházet s poznatky z celého světa o důležitosti prevence a převádět je do ordinací Váš praktik i do oblasti doplňků stravy Minus Age. Budu moc rád, když nás budete sledovat na sociálních sítích, třeba na instagramu.
Máte nějaké heslo, motto, oblíbený citát, kterým se v životě řídíte? Nebo je někdo, kdo je pro Vás inspirací, vzorem…?
Každé ráno mě probouzí budík na mobilním telefonu nazvaný „Life matters“, abych si připomněl, že na ničem nezáleží tak moc jako na životě samotném