Rok absolutoria: 1994
Obor: vojenské lékařství
Aktuální pozice: CEO HealthyLongevity.clinic, řídí její pražskou kliniku
„Byla to dlouhá doba, co jsem strávil v Hradci. Příběhy z vojenské i civilní fakulty by vydaly na další díl Básníků.“
Je spoluzakladatelem sítě HealthyLongevity.clinic a nyní řídí její kliniku v Praze. Jak sám říká, mísí dohromady vědu a business. Věnoval se i kulturistice na profesionální úrovni, posbíral spoustu medailí, pohárů i titulů u nás i v zahraničí. Muž s neobvyklými zájmy, který pochází z malé vesnice na slovensko-maďarském pomezí, a původně se chtěl stát veterinářem.
Byl to Váš dětský sen stát se lékařem, nebo jste chtěl být něčím úplně jiným? Co Vás přimělo ke studiu medicíny?
Nebudete tomu věřit, ale původně jsem chtěl studovat zoologii a veterinární lékařství. Vyrostl jsem ve vesnici Bruty na jižním Slovensku poblíž maďarských hranic. Jako dítě jsem hodně četl o zvířatech, díval se na cestopisné filmy a na seriál Daktari. Samozřejmě jsem viděl a přečetl Tarzana za jeden den. Během studijních let na gymnáziu ve Štúrově jsem preparoval zvířata, napsal jsem i ilustroval údajně vynikající středoškolskou práci o blízké přírodní rezervaci Kováčovské kopce, se kterou jsem se dostal do celostátního kola. Humánní biologie mě bavila také, tak jsem si objednal do čtvrtého ročníku tři díly anatomických atlasů Sinělnikova. Četl jsem i vybrané spisy vědeckých prací laureáta Nobelovy ceny Alberta Szentgyorgyiho v originálu. Byl jsem dobrým studentem se samými jedničkami a učení mě bavilo.
Když nadešel čas, podal jsem přihlášku na Veterinární fakultu do Brna a druhou volbou mohla být vojenská škola, což byl v mém případě Vojenský lékařský výzkumný a doškolovací ústav Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové s LF UK (pozn. red. existoval v letech 1958–1988, podrobněji např. na Wikipedii). V pondělí v Brně to nevyšlo, ale za to v úterý v Hradci Králové ano. Splnil jsem povinné výkonnostní zkoušky z tělocviku a byl jsem přijat. Nebyl jsem ani moc zklamaný. Asi to tak mělo být.
Co si představíte, když se řekne Lékařská fakulta v Hradci Králové?
Byla to dlouhá doba, co jsem strávil v Hradci, a příběhy z vojenské i civilní fakulty by vydaly na další díl Básníků. Pro nás vojáky škola v prváku začala už od začátku srpna doškolováním z fyziky a chemie a pak pokračovala vojenským cvičením ve Vyškově. Celý první ročník jsme pobývali ve Vrbenského kasárnách z dob Marie Terezie, kde nebylo topení a někdy ani teplá voda. Topili jsme uhlím v kamnech a vozili nás na jídlo autobusem na internát na Heyrovského ulici, kam nás pak přemístili od druhého ročníku. Z Vrbenek byl hezký výhled na lékařskou fakultu, a navíc to bylo jen přes ulici. Trvalo mi dva roky, než jsem se adaptoval na češtinu. Absolvoval jsem základní školu i gymnázium v maďarštině, kde bylo jen pár předmětů slovensky. Ale prokousal jsem se přes to a spíš jsem to bral jako výhodu.
Nedávno jsem byl v Hradci s rodinou a ukazoval jsem dcerám prostory lékařské fakulty. Jak jsem procházel budovou a viděl vchody jednotlivých ústavů, tak se mi vybavovali předměty, zkoušky, vyučující a vše, co se kolem odehrávalo. Už je to historie, ale byly to milé vzpomínky. A jak jsem již říkal, celé vyprávění by vydalo na knížku.
Jak se vyvíjela Vaše kariéra po absolutoriu na LF HK?
Jelikož jsem byl na VLA (vojenské lékařské akademii) stipendista ministerstva vnitra a začátkem šestého ročníku nás propustili do „civilu“, tak období státnic byl trochu turbulentní, protože to člověk musel zvládnout „na vlastní triko“. Po škole jsem začínal na radio-onkologii, kde jsem se po roce dozvěděl, že atestace z interny není aktuální a vzhledem k situaci a příjmu jsem podepsal smlouvu s farmaceutickou společností Glaxo, s čímž započalo moje působení ve pharma business, ve kterém jsem pak vydržel téměř dvě desetiletí. Během té doby jsem absolvoval řadu stáží a praxí v rámci předatestační přípravy a studia Ph.D., ale nedošlo k dokončení. Vzhledem k tomu že jsem od studentských let provozoval vrcholový sport, tak jsem musel skloubit několik věcí dohromady. Každopádně v druhé dekádě, ve pharma jsem se dopracoval na post ředitele zastoupení německé farmaceutické společnosti KM.
Dočetla jsem se o Vás, že jste se věnoval i vrcholovému sportu, můžete nám o tom povědět něco víc?
Medicína je docela náročný obor a říkalo se, že studium na LF kromě mozku vyžaduje i pevné sedací svaly. Vzhledem k tomu že posilování patří mezi sporty, které můžete dělat téměř kdekoliv a v jakoukoliv dobu, tak se to stalo ideálním doplňkem ke každodennímu studiu. Začal jsem s posilováním ještě na gymnáziu, kdy jsem jednou při sběru papíru objevil kulturistické ročenky a od učitele tělocviku dostal první jednoručky při rušení části činkárny. Na medicíně to mělo kvůli již výše zmíněným důvodům pokračování. Asi ve druháku jsem začal navštěvovat oddíl kulturistiky ve Spartaku Hradec Králové na „lízátkách“, jak se říkalo fotbalovému stadionu v Hradci. Tam jsem se seznámil s Pavolom Jablonickým a s partou dalších vynikajících hradeckých kulturistů. Pavol byl čerstvým dvojnásobným mistrem světa a prvním profesionálem Československa. Byla to velká inspirace. Moje genetika i podmínky přály rychlejšímu rozvoji a na soutěžích dorazily první úspěchy. Posbíral jsem spoustu medailí, pohárů i titulů u nás i v zahraničí, ale nikdy mě to úplně nepohltilo naplno a zůstal mi zdravý rozum držet se medicíny. Dosáhl jsem titulů Mistr Čech, Mistra ČR v párech, absolutního vítěze Promil Cup, vicemistra Evropy v Bulharsku, čtvrté místo na MS v Itálii a další. Měl jsem možnost soutěžit v několika státech Evropy. Končil jsem s aktivní kariérou v roce 1997. Bylo to hezké období a hodně mě to naučilo. Hlavně to, jak funguje moje tělo, jak působí zátěž, strava a doplňky a jak to kombinovat pro optimální kondici, regeneraci a rozvoj. Vedle toho jsem dosáhl i kompletního trenérského vzdělání a později jsem se stal i profesionálním rozhodčím. Tehdy jsem ještě úplně netušil, jak se mi to bude hodit do budoucna a jak mi to ovlivní život.
Můžete nám trochu představit svoji práci? Jak vypadá Váš běžný pracovní den nyní?
Jsem spoluzakladatelem sítě HealthyLongevity.clinic a řídím její kliniku v Praze. Kromě toho se nacházejí naše společnosti v USA a na Bahamách a vytváří se několik franšízových společností například v Srbsku a Saudské Arábii. Jako CEO (pozn. red. chief executive officer, vrcholový manažer) mám již tři roky odpovědnost za kompletní chod kliniky, která se zabývá preventivní medicínou, geroscience a longevity. Spolupracujeme s několika renomovanými laboratoři a pracovišti v USA i v Evropě. Řešíme převážně záležitosti, které jsou v současné běžné zdravotní péči méně dostupné či nedostupné. Do našeho repertoáru patří biochemická diagnostika, potravinové intolerance a alergie, diagnostika mykotoxínů, genetika, epigenetika, celogenom, měření délky telomer, mitochondriální diagnostika, mikrobiom, měření hladiny těžkých kovů, stanovení hladiny NAD+, běžná i speciální UZ diagnostika, speciální neinvazivní CT koronarografie, celotělová MR i speciální MR mozku, diagnostika počátečních stádií rakoviny (Galleri test, zatím v USA), spiroergometrické vyšetření, stanovení skladby těla, monitoring různých funkcí pomocí telemetrie atd. Ideální je, když po všech vyšetřeních máme od našich klientů maximum vstupních dat a můžeme se pak zaměřit na jejich slabé stránky, korigovat biomarkery a přenastavit dosavadní přístup k výživě, doplňkům, cvičení, psychice přípravou tzv. road map pro daného jedince a pak ho kontinuálně sledovat a držet jeho kondici a parametry. Samozřejmě to něco stojí, a tak to většinou láká především bohatší klientelu, ale i část našich screeningů má velký smysl z hlediska prevence, takže nikdo není vyloučen, jen je možná pak výběr pečlivější. Zhruba 20 % klientů je ze zahraničí a rozptyl je z celého světa.
Kromě toho se zabýváme i výzkumem a klinickými studiemi. Ve spolupráci s univerzitou v Cambridge a Masarykovou univerzitou pracujeme na vývoji nových biologických hodin pod názvem Cell Tree Rings. Vyšlo již několik preprintů a publikací. Na naší floridské klinice v Boca Raton provádíme TPE (total plasma exhange) což je taková důkladnější dialýza, filtrace plazmy od nežádoucích komponentů. Náš investiční fond, LongevityTech.fund investoval nemalé prostředky do několika desítek britských a amerických startupů a v rámci jejich programů a výzkumu se připravují pokročilé terapeutické metody na rejuvenaci tkání a prodloužení kvalitní délky života např. mitochondriální transfuze, genové transfery, redukce aterosklerotických plátů, eliminace senescentních buněk atd.
Osobně se věnuji genetice a biologii telomer. Již 8 let spolupracuji s rakousko-německou genetickou laboratoří Novogenia group a několik let se španělskou laboratoří pro diagnostiku telomer Life Length v Madridu a s T. A. Sciences v New Yorku, která se zabývá biologií telomer a s vývojem látek ovlivňujících telomerázu.
Na klinice se většinou dopoledne věnuji klientům a odpoledne řešíme administrativu, výsledky a výzkum. Odpoledne a večer vyřizuji telefonáty převážně s USA, protože jsme americká společnost, a samozřejmě maily a korespondence.
Čemu dalšímu se věnujeme mimo své profese ve volném čase?
Přiznávám, že poslední dobou moc času na kratochvíle nezbývá. Moje práce je náročná, vyžaduje fokus a preciznost. Potkávám spoustu zajímavých lidí tady i v zahraničí a mísí se dohromady věda i business. Těch věcí, které mě baví je poměrně hodně a vždy mám radost, když se do něčeho alespoň na chvilku mohu pustit. Nemusím asi zmiňovat cvičení, čtení a cestování, ale také fotografování, turistiku, offroad, jízdu na koni i motocyklu, farmaření, střelbu ze zbraní, lukostřelbu atd.
Díky aktivitám ve fitness jsem procestoval mnoha států světa, kam bych se za normálních okolností asi nepodíval, a potkal jsem spoustu osobností ze světa showbyznysu, vrcholového sportu i vědy. Poslední dobou jezdím hlavně do USA, kde jsou možnosti i pro extrémní aktivity, které by u nás asi narážely na různé překážky. Například předloni jsme si půjčili vrtulník v Las Vegas, na pomezí mezi Nevadou a Kalifornií jsme stříleli z kulometů otevřené paluby do pytlů s barevným práškem na vrcholcích hornatého terénu. Stejně zajímavé bylo nahánět se na okruhu Speed Vegas s Lamborghini nebo proletět vrtulníkem Grand Canyon, Manhattan či Niagarské vodopády. Několik let jsme cestovali i s českým Hummer clubem po Evropě či Islandu. Samozřejmě ke koupi automobilu H2 mě inspiroval Arnold Schwarzenegger, kterého osobně znám a potkáváme se několikrát za rok po světě již několik let. Osobnosti jako je Arnold nebo třeba Lajos Kassai (maďarský velmistr v lukostřelbě na koni), se kterým jsem trénoval několik let, mě hodně inspirují, protože představují vrchol a výjimečnost ve svém oboru. Pak můžete jen konstatovat, že jde vše, jen to musíme chtít a musíme pilně pracovat.
Zabýváte se něčím dalším, co byste chtěl zmínit? Na co jsme zapomněli?
Možná na závěr bych zmínil několik zajímavostí ohledně rodiny, manželky a dcer, na které jsem velice pyšný. Manželka Margita je úspěšná profesionální fitnesska, kulturistka, která se 5x v řadě kvalifikovala na nejprestižnější fitness soutěž na světě, na Mr Olympia v USA. Z toho poslední tři roky byla v TOP 10 na světě a umístila se na prestižní Ms Olympia na 10. a 9. místě. Vyhrála šest mezinárodních profesionálních soutěží a na mnoha dalších byla na medailových pozicích v TOP 3. O to mě to těší víc, že jsem koučoval a manažoval její novodobou amatérskou i celou profesionální kariéru, byl jsem u všech jejích úspěchů v Evropě, Africe, Americe i v Asii a prožili jsme nezapomenutelné chvíle na mnoha místech světa. Margita nyní pracuje jako úspěšná osobní trenérka v Praze.
Starší dcera Monika je studentkou 1. lékařské fakulty UK v Praze, směr výživový specialista, a je vynikající atletkou Slavia Praha (100 m a 200 m sprint a štafeta). Mladší dcera Viktoria studuje pražské gymnázium Artion a kromě atletiky se věnuje i jízdě na koni.
Oblíbený citát od Marka Twaina: „Dva nejdůležitější dny vašeho života jsou den, kdy jste se narodili, a den, kdy přijdete na to proč.“
Vydavatelství British Publishing House LTD 23. června v roce 2023 zařadilo životopis MUDr. Františka Zámoly do XI. vydání Encyklopedie osobností České a Slovenské republiky.