Rok absolutoria: 2021
Obor: Všeobecné lékařství
Aktuální pozice: lékařka na rezidenčním místě v oboru všeobecné praktické lékařství, zároveň slouží ústavní služby na interním oddělení Oblastní nemocnice Náchod
Jak se vyvíjela Vaše kariéra po absolutoriu na LF HK?
Původně jsem nastoupila na interní oddělení Oblastní nemocnice Náchod. Bavila mě pestrost oboru, práce na okresním interním oddělení přináší kontakt s prakticky veškerými možnými onemocněními. Obrovské množství byrokracie, přesčasů a celkově náročné práce, po které většinou nebyl prostor na osobní život, mě ale vedly k úvahám, zda jsem se nerozhodla špatně. Nejsem kariérní typ, preferuji osobní čas a čas strávený s rodinou a blízkými. Na interním oddělení jsem se setkala s kolegy, kteří zde plnili praxi v rámci specializačního vzdělávání na všeobecného praktického lékaře, takže jsem měla jasnou představu o tom, co práce v ordinaci praktického lékaře obnáší. Na jaře dalšího roku jsem již byla rozhodnutá, že chci změnit obor, shodou okolností jsem se dozvěděla o paní doktorce Javorské z Nového Města nad Metují, která mě tak říkajíc vzala pod svá křídla. Zpětně ale zkušenosti z interního oddělení nelituji, naučili mě tam toho skutečně mnoho, ostatně tam nadále působím na zkrácený úvazek a sloužím ústavní služby.
Co Vás vede k tomu věnovat se právě praktickému lékařství?
Jak jsem již výše zmínila, baví mě pestrost oboru, a to přesně práce praktického lékaře přináší. Spousta lidí má stále zakořeněnou představu, že „obvoďák“, jen administrativní pracovník na tisknutí žádanek. Pravda ale je, že obor je také velmi pestrý a vyžaduje znalosti napříč všemi obory medicíny, neboť i pacienti, kteří k nám přicházejí, mají obtíže všeho druhu. Tím, jak se vyvíjí technika, máme k dispozici celou řadu přístrojů a POCT metod (Point of care testing – tedy přístroje a metody k vyšetření v místě péče). Ty nám umožňují vyšetřit, sledovat a provádět diferenciální diagnostiku řady onemocnění. Někteří praktičtí lékaři (zejména ti venkovští, kteří nemají k dispozici městský komplement v podobě specialistů a např. rentgenu nebo ultrazvuku) se nyní učí pracovat s ultrazvukem k časné diagnostice některých onemocnění. Ordinace praktických lékařů slouží jako očkovací centrum. Velkou výhodou je dlouholetá znalost pacientů – mnohdy praktik už ode dveří zpozorní a vidí, že se s daným pacientem něco děje. Jsme také často prvním místem, který provádí psychoterapii nebo nabízí možnosti léčby závislostí. Některé ordinace nabízejí nadstandardní služby, jako např. výživové poradenství, kineziotaping atd. Z praktiků se tak postupně stávají takové centralizované ostrůvky moderní medicíny, které obslouží většinu pacientů, o venkovských praktických lékařích to platí dvojnásob.
Co si představíte, když se řekne Lékařská fakulta v Hradci Králové? Jaké vzpomínky na studentská léta na hradecké lékařské fakultě Vám nejvíce utkvěly v paměti?
Na studium na fakultě ráda vzpomínám, i když pro mě nebylo vždy snadné, přineslo mi mnoho životních zkušeností, jak se říká, byla to taková škola života.
Čemu dalšímu se věnujete mimo své profese ve volném čase?
Velmi ráda cestuji, mám ráda dobré jídlo, sportuji. Moc ráda také pracuji okolo domu a na zahradě, je to úplně jiná práce než v ordinaci – spíše fyzická, hezky se u toho relaxuje, člověk je na čerstvém vzduchu. Baví mě malování. Se snoubencem jsme si nyní pořídili Stafordshirského bulteriéra, ten nám přináší spoustu radosti.
Zabýváte se něčím dalším, co byste chtěla zmínit? Na co jsme zapomněli? Co plánujete dál?
Nyní mám v plánu zejména atestaci, po ní bych chtěla založit rodinu. K práci se ale chci vrátit co nejdříve, alespoň na částečný úvazek. Postupně bych pak chtěla převzít ordinaci po praktickém lékaři, který bude končit a půjde do důchodu.